Modafen răceală și gripă, 24 comprimate

36,00 lei
în stoc
SKU
NXT-MDF

Modafen răceală și gripă este utilizat în ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii, cum sunt congestia nazală şi sinuzală, durerea de cap, febră, dureri musculare și articulare.

Modafen răceală și gripă conține ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamației (medicament antiinflamator) și scăderea temperaturii în caz de febră (medicament antipiretic).

MODAFEN RACEALA SI GRIPA conţine ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamaţiei (medicament antiinflamator) şi scăderea temperaturii în caz de febră (medicament antipiretic).

Cealaltă substanţă activă din MODAFEN RACEALA SI GRIPA este clorhidratul de pseudoefedrină, care scade edemul de la nivelul mucoaselor tractului respirator superior (medicament decongestionant).

MODAFEN RACEALA SI GRIPA mod de administrare:

Adulti si adolescenti: doza initiala este de 2 comprimate filmate; ulterior, daca este cazul, 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore pe durata simptomatologiei – de obicei, 3-5 zile. Nu trebuie depasita o doza zilnica de 6 comprimate filmate.

Se recomanda administrarea comprimatelor filmate cu o cantitate mica de alimente sau cu lapte; comprimatele se inghit intregi, nemestecate.

La varstnici nu este necesara o reducere specifica a dozei, cu exceptia cazurilor in care functia renala sau hepatica sunt afectate. in cazul unor tulburari hepatice sau renale doza trebuie adaptata in mod individual.

Daca simptomele se agraveaza sau persista mai mult de 3 zile este necesara reevaluarea diagnosticului si tratamentului.

Compozitie MODAFEN RACEALA SI GRIPA : Substantele active sunt: ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.

Celelalte componente sunt :
Nucleu: lactoza monohidrat, amidon de porumb, celuloza microcristalina, amidon de porumb
pregelatinizat, amidonglicolat de sodiu (tip C), laurilsulfat de sodiu, povidona K25, acid
stearic, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
Film: hipromeloza 2910/3, talc, dioxid de titan (E 171), macrogol 6000, simeticona emulsie SE4.

ÎNAINTE DE UTILIZARE

Consultați medicul în cazul în care:

  • luați alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore.
  • luați alte medicamente.
  • ați luat alte medicamente pentru răceală și gripă.
  • suferiți de afecțiuni cardiace.
  • sunteți vârstnic.

A NU SE ADMINISTRA

  • În cazul în care constatați că folia blisterului este ruptă la deschiderea ambalajului.
  • Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
  • Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
  • Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare. În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
  • În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
  • Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului. Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
  •  

FORMA DE PREZENTARE

Cutie cu 24 de comprimate filmate

Mai multe informatii
Transport gratuit Nu
Scrieti propria recenzie
Recenzati:Modafen răceală și gripă, 24 comprimate
Rating-ul dumneavoastra