Nurofen răceală și gripă 24 comprimate filmate

36,00 lei
în stoc
SKU
NXT-NUROFEN

Nurofen Răceală și Gripă acționează rapid și eficient împotriva simptomelor de gripă și răceală. Este recomandat în febră, durere în gât, durere de cap și congestie nazală.

Nurofen Raceala si Gripa este utilizat in tratamentul simptomatic al racelii si gripei asociate cu congestie nazala, inclusiv durere, cefalee, durere in gat, obstructie nazala si sinusala.

Nurofen Raceala si Gripa actioneaza rapid si eficient impotriva simptomelor de gripa si raceala.

MOD DE ADMINISTRARE

Adulți și copii de peste 12 ani: doza initială 2 comprimate filmate, apoi 1 sau 2 comprimate filmate la intervale de 4 – 6 ore.

Nu administrați Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate copiilor sub 12 ani.

DOZA MAXIMĂ PENTRU 24 DE ORE este de 6 comprimate Nurofen Raceala si Gripa.

INDICATII TERAPEUTICE

  • congestie nazala si sinuzala,
  • febra,
  • dureri de cap,
  • dureri in gat,
  • dureri musculare si articulare.

Nurofen Raceala si Gripa actioneaza rapid si eficient impotriva simptomelor de gripa si raceala. In timp ce ibuprofenul reduce febra si calmeaza durea, pseudoefedrina actioneaza ca decongestionant nazal.

Ibuprofenul amelioreaza eficient durerea, febra si inflamatia prin reducerea productiei de prostaglandine.
Ibuprofenul, una dintre substantele active din Nurofen Raceala si Gripa are efect analgezic, antiinflamator si antipiretic, actionand direct la sursa durerii si ameliorand rapid simtomele de gripa si raceala.

Pseudoefedrina s-a demonstrat ca actioneaza ca decongestionant nazal si adesea este combinata cu analgezice.

COMPOZIȚIE

  • Ibuprofen 200 mg
  • clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
  • Nu conține gluten
  • Nu conține amidon
  • Nu conține lactoză
  • Nu conține conservanți

ÎNAINTE DE UTILIZARE

Consultați medicul în cazul în care:

Luați alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore.
Luați alte medicamente.
Ați luat alte medicamente pentru răceală și gripă.
Suferiți de afecțiuni cardiace.
Sunteți vârstnic.

A NU SE ADMINISTRA

În cazul în care constatați că folia blisterului este ruptă la deschiderea ambalajului.
Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare. În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului. Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.

FORMA DE PREZENTARE

Cutie cu 24 de comprimate filmate

Mai multe informatii
Transport gratuit Nu
Scrieti propria recenzie
Scrie o recenzie pentru:Nurofen răceală și gripă 24 comprimate filmate
Rating-ul tău
×
Coșul de cumpărături