Theraflu sinus răceală și gripă 10 plicuri

Pret special 30,00 lei Redus de la 35,00 lei
în stoc
SKU
NXT-THERAFLUS

Theraflu sinus raceală și gripă acționează asupra simptomelor asociate răcelii și gripei.

Theraflu sinus raceală și gripă conține o combinație de calmant al febrei și durerii (paracetamol) cu un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor.

THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ, prin substantele active , actioneaza asupra simptomelor asociate racelii si gripei

Substantele active din THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ actioneaza impreuna pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

  • congestie nazala si sinusala
  • durerile de intensitate mica,
  • dureri de cap
  • scaderea temporara a febrei

MOD DE ADMINISTRARE :

Adulti si copii cu varsta peste 12 ani
Luati un plic la fiecare 4 pana la 6 ore, cum e nevoie, pana la 3-4 plicuri pe zi. 
Nu utilizati mai mult de 5 zile. Daca simptomele persista mai mult de 5 zile sau se agraveaza sau daca febra persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.
Nu depasiti doza recomandata.
A nu se administra copiilor cu varsta mai mica de 12 ani.

Nu utilizati THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ daca: 

  • sunteti alergic la paracetamol, fenilefrina sau oricare dintre componentele acestui medicament (vezi pct. 6 la sfarsitul pct. 2)
  • ati utilizat un inhibitor de monoaminoxidaza (IMAO) in ultimele14 zile.
  • suferiti de boli de inima severe sau tensiune arteriala mare (hipertensiune)
  • suferiti de activitate crescuta a glandei tiroide (hipertiroidism)
  • suferiti de glaucom (tensiune crescuta la nivelul ochilor)
  • suferiti de feocromocitom (un tip de tumora a glandelor suprarenale situate in imediata
    apropiere a rinichilor, care este responsabila pentru cresterea tensiunii arteriale)
  • luati antidepresive triciclice
  • luati beta-blocante (medicamente utilizate in tratamentul hipertensiunii arteriale si a bolilor de inima)
  • luati alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale,
    medicamente care reduc pofta de mancare etc.

Inainte sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistul daca:

  • suferiti de afectiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor
  • suferiti de anemie hemolitica
  • suferiti de o afectiune ereditara numita deficienta de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza
  • suferiti de deshidratare sau malnutritie cronica
  • aveti boli de inima
  • aveti diabet
  • suferiti de cresterea in dimensiuni a prostatei sau este posibil sa aveti retentie urinara;

Contine paracetamol. NU luati alte medicamente care contin paracetamol. Daca se depaseste doza maxima de paracetamol pe zi, pot sa apara leziuni severe la nivelul ficatului.

REACTII ADVERSE POSIBILE: Ca toate medicamentele, Theraflu Sinus raceala si gripa poate determina reactii adverse, desi nu apar la toate persoanele.

Cele mai frecvente reactii adverse sunt reactii alergice cutanate usoare, somnolenta, greata, ameteala, uscaciunea gurii sau a gatului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea si nervozitatea, tahicardia (accelerarea batailor inimii) si palpitatiile.

De asemenea, se pot manifesta tulburari gastrointestinale, care includ constipatia, diareea sau balonarea, precum si, ocazional, starea de agitatie si tulburari de somn.

MOD DE PREZENTARE: CUTIE X 10 PLICURI 

Mai multe informatii
Transport gratuit Nu
Scrieti propria recenzie
Scrie o recenzie pentru:Theraflu sinus răceală și gripă 10 plicuri
Rating-ul tău
×
Coșul de cumpărături